Die Wiederaufnahme der Kontrollen an der deutsch-tschechischen Grenze liegt im tschechischen Interesse und im Kampf gegen die Kovit-19-Epidemie. Dies gab Bundesinnenminister Horst Seehofer am Donnerstag am Autobahnkreuz Friedenov / Krasne les an der sächsisch-tschechischen Grenze bekannt. Die seit Sonntag geltenden Maßnahmen gegen die Tschechische Republik werden von allen Ländern der Welt von Deutschland angewendet, das sie als Gebiete mit gefährlichen Mutationen des Koronavirus betrachtet.
Auf Facebook teilen
Auf Twitter teilen
Auf LinkedIn teilen
Drucken
Kopieren Sie die URL-Adresse
Kurzadresse
Schließen
„Wir haben aus einem wichtigen Grund Beschränkungen eingeführt, um die Menschen vor dem hoch ansteckenden und gefährlichen Virus zu schützen“, sagte Seahofer über die aktualisierten Grenzkontrollen. Deutschland hat sie am Sonntag wieder eingeführt, von denen Tschechow als Teil der Mutationen angesehen wird.
„Wir haben solche Maßnahmen gegen alle Länder mit Mutationen“, fügte er hinzu.
Seahofer sagte, es sei wichtig, die Regel zu verschärfen. „Es ist auch im Interesse der Tschechen“, sagte der deutsche Innenminister. Laut Seehober hat Chekia dank dieser Maßnahme eine größere Chance, die Infektion zu bekämpfen und die Ausbreitung der Krankheit zu verhindern.
Während der Pressekonferenz bestand Seahofer offen darauf, dass die Beschränkungen nicht gegen die Kontrolleure durchgesetzt wurden, sondern dass es sich um eine Sicherheitsmaßnahme handelte.
„Andere Länder reagieren. Wie ich jetzt lese, hat Tschechow Grenzkontrollen mit der Slowakei eingeführt, die Österreicher kontrollieren Italien. Dies ist eine Erleichterung für uns“, fügte er hinzu.
Deutschland und das österreichische Bundesland Tirol haben seit Sonntag ähnliche Maßnahmen gegen die Tschechische Republik ergriffen. Am Donnerstagmorgen durchsuchte die deutsche Polizei 50.000 Menschen an der Grenze, von denen 10.000 nicht nach Deutschland durften, sagte Sehofer.
Česko jako ‚covidový kotel Evropy‘. Jiné země už pomalu uvolňují, Slovensko drtí počty úmrtí
Číst článek
Ke kontrolám poznamenal, že německá policie prověřuje všechna osobní auta bez výjimky, v případě nákladních aut postupuje s ohledem na dopravní situaci.
O tom, že německá policie nechává některé kamiony projet bez důkladné kontroly dokumentů řidiče, v posledních dnech spekulovala německá média. Ministr vnitra poznamenal, že nikde na světě není možné dosáhnout plošné a stoprocentní kontroly. „Jsem ale spokojen s pragmatickým přístupem policie ke kontrolám,“ řekl.
Na otázku, jak dlouho budou kontroly na hranicích s Českem a Tyrolskem pokračovat, odpověděl Seehofer, že to závisí na epidemickém hodnocení těchto zemí. „Nemohu k tomu zatím říci nic určitého,“ komentoval s tím, že o tom bude v nadcházejícím týdnu jednat vláda.
„Ale existuje velká pravděpodobnost, že budeme muset přistoupit k prodloužení,“ uvedl. Současný stav je podle něj takový, že Česko se dál jeví jako oblast s mutacemi viru.
Výjimky v nařízení
Hraniční kontroly Seehofer nařídil, aby bylo možné vymáhat karanténní nařízení a omezení cest do Německa. Omezení, které dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru, platí prozatím do 3. března.
Výjimku z přepravy mají pouze němečtí občané a pasažéři, kteří mají v Německu nahlášen pobyt nebo do země cestující z humanitárních důvodů. Takovými důvody jsou pohřeb či péče o člena rodiny.
ČÍM SE MUSÍ PENDLEŘI NA HRANICÍCH PROKÁZAT?
Pendlerům prozatím pro cesty z Česka a Tyrolska postačuje na hranicích předložit pracovní smlouvu, od pátku ale budou němečtí policisté kontrolovat, zda mají přeshraniční pracovníci potvrzení o významu své práce. To na návrh zaměstnavatelů vydávají německé okresní a městské úřady.
Seehofera na inspekci hraničního přechodu doprovázel saský ministr vnitra Roland Wöller. Ten na tiskové konferenci poděkoval spolkové vládě, že dokázala na krizovou situaci rychle zareagovat a kontroly pružně zavést.
Zároveň zdůraznil význam výjimek, které pro přeshraniční dopravu platí. Dopravci a také pendleři důležitých profesí mohou nadále po absolvování koronavirových testů hranice bez karantény překračovat.
„V Sasku máme mnoho českých pracovníků v nemocnicích, zdravotních zařízeních, pečovatelských domech a medicínských provozech, bez těchto lidí by nebylo možné fungovat,“ přidal Wöller.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít